Hayatın İçinden Söyleşileri Sızı Romanının Kahramanı ve Yazarını Ağırladı

Küçük Kulüp Hayatın İçinden Söyleşileri’nde gerçek yaşam hikâyesinden romanlaştırılan “Sızı” kitabının kahramanı Astrolog Filiz Özkol ve yazarı Canan Tan biaraya geldi.

Küçük Kulüp Hayatın İçinden Söyleşileri konusunda uzman konukları ağırlamaya devam ediyor. Yıllar öncesine dayanan dostluklarını Filiz Özkol’un gerçek yaşam hikayesinden uyarlanan romanla ölümsüzleştiren Canan Tan ve Filiz Özkol “Sızı” kitabını Küçük Kulüp üyeleri için irdeledi.

Ünlü Astrolog Filiz Özkol’un annesi ile ilişkilerini ele alan kitapta olaylar Maraşlı bir toprak ağasının göçmen bir ailenin kızı olan Nergis’i kaçırması ile başlıyor. Nergis önceleri bu durumdan memnun olsa da daha sonra pişman oluyor ve ayrılmak istiyor ancak bu o kadar kolay değil. Nergis, Efsun’a (Filiz Özkol) hamile. Olaylar bundan sonra gelişiyor ve farklı bir boyut kazanıyor.

Yazar Canan Tan yaşanmış bir hayat hikayesini romanlaştırmanın riskli bir iş olduğunu belirten konuşmasında “Sızı ve Hasret romanlarım gerçek hayat hikayesidir. Gerçek yaşanmışları romanlaştırmak oldukça zordur. Defterlerce not tuttum, kayıt cihazları, telefon konuşmaları ve yüz yüze buluşmalardan sonra Sızı ortaya çıktı. Filiz önce kimliği gizli kalsın istedi. Daha sonra eşi ikna etti. Tabi romanda isimleri değişirdim. Herkes bana böyle anne olur mu diye soruyor. Anne şefkatinden yoksun binlerce çocuk var ne yazık ki.” Dedi.

Astrolog Filiz Özkol “Hayat gül bahçesi ve dikenleri ile de varız. Aslında hepimizin hayatı bir roman. Yaşadıklarımızdan dersler alıp önümüze bakıp gülümsemek gerekiyor. Hayat hikayem sevgili dostum, usta kalem Canan Tan sayesinde ölümsüzleşti. Kitabın oluşum aşamasında çok duygu dolu anlar yaşadım. Hala kitabı baştan sona okumadım bölüm bölüm okudukça çok etkileniyorum devamını getiremiyorum bırakıyorum.” Dedi.

Söyleşide Filiz Özkol 2019 yılı burçlarını da Küçük Kulüp üyeleri için yorumladı.

Konuşmanın sonunda Küçük Kulüp Yönetim Kurulu Üyeleri Ümran Bağcı ve Ahmet Aslaner konuşmacılara teşekkür çiçeği takdim etti.