Olten Filarmoni Orkestrası’nın Kurucusu Fatma Olten Küçük Kulüp’te

Her ay konusunda uzman bir kişiyi ağırlayan Küçük Kulüp Hayatın İçinden Söyleşileri’nin bu ayki konuğu Olten Filarmoni Orkestrası’nın kurucusu Fatma Olten oldu.

İzmir’den yola çıkan, ulusal ve uluslararası başarılarla şehrimizin gururu olan Olten Filarmoni’nin ve Olten Sanat’ın hikayesinin “Sanatta Farkındalık” başlığı altında anlatıldığı konuşmada, Fatma Olten, eşi Ceyhan Olten ile birlikte vizyon ve hayallerini nasıl gerçeğe dönüştürdüklerini Olten sanatçıları Seda Kıvanç ve Utku Yazıcı’nın dinletisi işliğinde anlattı.

Küçük Kulüp Derneğinde konuşma yapmanın memnuniyetini dile getiren Fatma Olten derneklerin birleştirici gücüne inandığını dile getirdi.

“ Kendimi Olten Sanat ailesinin annesi olarak görüyorum.”

“Şehrimize ve ülkemize zarafet getirmek istedik ülkelerin gelişmesinde eğitim ve kült ür-sanatın önemine inanan bir aileyiz. Türkiye de üniversiteler ve holdinglerin sponsor olduğu filarmoni orkestraları var ama ilk kez bir ailenin sponsorluğunda bir oluşum Olten Filarmoni Orkestrasıdır.

Ailemizde müzisyen yok ama hep müzik ile büyüdük eşim “ya fabrikamız olsun ya da bir filarmoni orkestramız olsun” derdi bana. Amacımız sanata klasik müzik ile farkındalık yaratmak. Devlet Senfoni Orkestrası’na en son kemancı 7 yıl önce, arp sanatçısı 30 yıl önce alınmış. Genç sanatçıları desteklemek ve istihdam yaratmak istiyoruz. Olten Filarmoni’yi maddi olarak desteklemek içim Olten Sanat’ı kurduk. Olten Sanat’ta sıfır yaştan başlayarak tüm yaş aralıklarında toplamda 550 öğrenci ile çalışıyoruz.

Hiçbir maddi çıkar gözetmeden Olten’i destekleyerek dünyada pozitif bir damla yaratmaya çalışıyoruz. Yaşamda bir varlığımız olsun istiyoruz. Genç sanatçıları desteklemek bizi memnun ediyor. İyi ki varlar.”

2019 yılında Olten Sanat Vakfını kurduklarını belirten Fatma Olten, çalışmalarına vakıf üzerinden devam edeceklerinin bilgisini verdi.

İzmir’de Cem Adrian, Fazıl Say, Karsu ve birçok sanatçı ile birlikte kapalı gişe konserler veren Olten Filarmoni’nin amacı daha çok seyirciye ulaşmak. İzmir dışında da teklifler gelen Olten Filarmoni’nin adını önümüzdeki sezonlarda daha da çok duyacağız.

Söyleşinin sonunda Küçük Kulüp üyelerinin sorularını yanıtlayan Fatma Olten’e Küçük Kulüp Yönetim Kurulu Üyeleri Ümran Bağcı, Ahmet Aslaner, Selçuk Özer tarafında teşekkür çiçeği takdim edildi.